História školy

Naša škola vznikla v roku 1967 pod názvom Odborné učilište spojov. Bola jedna z troch škôl rovnakého zamerania na Slovensku. Už od svojho vzniku sme pripravovali žiakov pre rezort pôšt a telekomunikácií v trojročných učebných odboroch spojový montér a spojový mechanik a v dvojročnom učebnom odbore spojový manipulant. V súvislosti so zmenami spoločnosti sa menil aj názov školy. Postupne sa z Odborného učilišťa spojov stalo Odborné učilište pôšt a telekomunikácií, Stredné odborné učilište spojov a Stredné odborné učilište pôšt a telekomunikácií.

„Za Banskou Bystricou na kopci sa majestátne vypína  areál  budov OUPT (Odborného učilišťa pôšt a telekomunikácií). Dlho sa čakalo na jeho dokončenie. Keď prišli doň koncom augusta 1967 zamestnanci vtedajšieho OUS (Odborného učilišťa spojov), nevedeli, kde položiť nohu – práca bola ešte v plnom prúde – no vyučovanie sa začalo v septembri 1967, len s týždenným oneskorením.

Do učilišťa sa sústredili učni z Hrabín, Ružomberka, Belušských Slatín a Ostravy.

Učili sa profesiám: spojový montér, spojový mechanik a spojový manipulant....“

Toto sú prvé slová a vety školskej kroniky, ktoré boli napísané pred 45 rokmi. Áno, presne toľko rokov má naša škola. Hoci sa za tento čas niekoľkokrát zmenil oficiálny názov, vymenilo sa veľa učiteľov, majstrov i vychovávateľov, jedno zostalo po celý čas existencie zachované – jej zameranie. V časoch dobrých i zlých stále vychovávame pracovníkov pre telekomunikácie a Slovenskú poštu, a.s.. Na Slovensku boli len 3 takéto školy – v Bratislave, Košiciach a u nás – v Banskej Bystrici. V tých najlepších rokoch sme mali na našej škole študentov z celého Slovenska, internát praskal vo švíkoch a počty žiakov sa pohybovali medzi 600 – 700. Po roku 1989 sa však situácia zmenila. Kvôli ekonomickým dôvodom rodičia prestali dávať svoje deti do stredných škôl vzdialených od bydliska, a tak sa zo školy s celoslovenskou pôsobnosťou stala škola regionálna. No ani jeden školský rok sme sa nemohli sťažovať na nedostatok žiakov, za čo môžeme ďakovať našej dobrej povesti. Množstvo spokojných absolventov, rodičov i zamestnávateľov je našou najlepšou reklamou.

Pôvodne trojročné odbory boli hneď po dvoch školských rokoch doplnené o štvorročné študijné odbory s maturitou, a tak naši absolventi dostávali po ukončení štúdia výučné listy a zároveň aj maturitné vysvedčenia. Niektoré odbory po určitom čase zanikli, ako napríklad spojový montér, no mechanikov a manipulantov máme dodnes. To tiež svedčí o našej vernosti profesionálnej profilácii v oblasti telekomunikácií a pošty.

Riaditeľov mala škola za tých 45 rokov len piatich – v tejto funkcii pôsobili Ing. Rabatin a Ing. Alman, Mgr. Vlček a Ing. Murgaš. Súčasným riaditeľom školy je Ing. Balogh.

Školu vždy tvorili 4 neoddeliteľné súčasti: teoretické vyučovanie, odborný výcvik, školský internát a hospodársky úsek. V tomto školskom roku je to tím 77 ľudí (28 učiteľov, 16 majstrov, 8 vychovávateľov, 22 zamestnancov hospodárskeho úseku  a vedenie školy).

V školskom roku 2009/2010 sme sa stali Strednou odbornou školou. Posledná zmena nastala 1. 9. 2013, keď sme začali pôsobiť v sieti stredných škôl s názvom Stredná odborná škola informačných technológií. Svoju identitu sme si zachovali počas celého svojho pôsobenia a aj v súčasnosti pripravujeme žiakov pre rezort telekomunikácií v študijnom odbore technik informačných a telekomunikačných technológií a pre rezort pôšt poštový manipulant. V súčasnosti pripravujeme zmenu názvu tohto odboru na klientský manažér pošty.

Škola sa neustále modernizuje a prispôsobuje podmienkam trhu. Ponuka študijných odborov sa rozšírila, pribudol odbor mechanik počítačových sietí,  grafik digitálnych médií a pracovník marketingu mobilného operátora. Od školského roka 2014/2015 začneme pripravovať žiakov aj v  odboroch elektromechanik – telekomunikačná technika a manipulant poštovej prevádzky a prepravy.

Rozsiahly komplex budov, ktorý tvorí areál školy, pozostáva z troch pavilónov teoretického vyučovania, dvoch pavilónov odborného výcviku, telocvične, školského internátu, školskej jedálne a športového areálu.

Škola vytvára podmienky pre kvalitnú teoretickú a praktickú prípravu žiakov prostredníctvom kvalifikovaných učiteľov a majstrov odbornej výchovy v odborných učebniach, ktoré neustále modernizujeme.

Žiaci majú možnosť zapájať sa do rôznych projektov, olympiád a súťaží, ktoré škola každoročne organizuje. Už niekoľko desaťročí patria k neodmysliteľným aktivitám školy mobilitné projekty. V súčasnosti zabezpečujeme výmenné pobyty žiakov prostredníctvom mobilitných projektov so Školiacim centrom Deutsche Telekom AG, Telekom Trainig, Berufsbildungsstelle Erfurt v Spolkovej republike Nemecko, Strednou školou teleinformatiky v Ostrave a Strednou odbornou školou a Stredným odborným učilišťom v Trutnove v ČR a Strednou školou a vyššou odbornou školou aplikovanej kybernetiky, s. r. o. v Hradci Králové v ČR.

Už počas štúdia majú žiaci možnosť získať medzinárodný certifikát CISCO, osvedčenie o elektrotechnickej spôsobilosti. Žiaci majú možnosť prihlásiť sa do viacerých záujmových krúžkov.

Jedinečnou možnosťou, ktorú naša škola ponúka žiakom je možnosť pokračovať v štúdiu v Spolkovej republike Nemecko v spoločnosti Deutsche Telekom.

a meniny má Florián