Externou časťou maturitnej skúšky štvrtáci odštartovali záverečnú fázu svojho štúdia

Aj v tomto školskom roku patrila polovička marca už tradične štvrtákom. V 11 učebniach Pavilónu D1 sa žiaci zo všetkých piatich tried štvrtého ročníka podrobili externej časti a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky. Pätnásť z nich si vyskúšalo aj elektronické testovanie, a tak túto časť maturitnej skúšky vykonali on-line. Možno trochu skôr ako vo všedný deň prichádzali slávnostne oblečení a hneď po príchode do vstupnej haly upriamili zrak na nástenku, aby si prečítali, v ktorej učebni budú maturitnú skúšku vykonávať. A to už nastal čas, aby počas nasledujúcich dvoch dní preukázali svoje vedomosti zo slovenského a anglického jazyka.

V tomto školskom roku bude na celý priebeh maturitných skúšok dohliadať Mgr. Silvia Barcajová, celoškolská predsedníčka maturitnej komisie a zároveň aj predsedníčka maturitnej komisie pre slovenský jazyk a literatúru. Nenechali sme si ujsť príležitosť a opýtali sme sa jej na jej dojmy.

„Funkciu predsedníčky maturitnej komisie vykonávam už viac ako 10 rokov, a preto mám s touto prácou mnoho skúseností. Na vašej škole som však po prvýkrát a zatiaľ mám veľmi dobrý pocit či už z prostredia školy, alebo z prístupu vedenia školy a všetkých pedagogických zamestnancov. A je to o to príjemnejšie, že mnohých z nich som už stretla na rôznych školeniach. Čo sa týka vašich žiakov, sú snaživí a disciplinovaní. Ich reakcie na testy externej časti zo slovenského jazyka však boli rôzne. Niektorým sa zdali primerané, iným ťažšie. Nakoniec tak, ako každý rok. Určite by však prijali viac autorov, o ktorých sa učili počas štúdia. Ale zatiaľ všetci usilovne pracujú, tak uvidíme.“

A čo na to žiaci? Práve sa začína prestávka, tak sa ich opýtame. Ako prvých stretávame Ladislava a Petra zo IV. A a tu je ich reakcia: „Ťažké, iné, ako sme očakávali, veľa gramatiky, no snáď to vyjde.“ A to už prichádzajú ich spolužiaci Adam a Roman. Ich názory sú trochu odlišné: „Myslíme si, že testy sú celkom v pohode až, samozrejme, na nejaké úlohy, s ktorými sme sa potrápili.“  Roman dodáva: „Ja som nadmieru spokojný. Čaká nás ešte sloh. Dúfame, že bude diskusný príspevok alebo rozprávanie. Ale tejto časti sa až tak neobávame.“ Pridáva sa aj spolužiačka Adrianka: „Testy boli ťažkéééé, neviem, či som to zvládla. O niektorých autoroch a dielach som počula prvýkrát. Otázky boli dosť zložité, veľa literatúry. Dúfam, že ma zachráni aspoň sloh.“

Prichádzame ku skupinke žiakov zo IV. E., Peti, Jakubovi a Nike však veľmi do reči nie je. Nakoniec prehovorí Nika: „Bolo to ťažké. Už prvých päť minút sme pochopili, že to nebude jednoduché. Ešte musíme napísať sloh, ale snáď to pôjde lepšie. Prichádza Radko, ktorý práve ukončil telefonát. „Tak sa podeľ o svoje pocity aj s nami,´´ oslovujeme aj jeho.

Nemám slov, nečakal som, že to bude až také ťažké.“

Prestávka sa skončila a žiaci sa odobrali naspäť do svojich učební napísať sloh. Všetkých zaujímali témy, a tak netrpezlivo očakávali ich vyhlásenie. Tak, tieto témy žiakov určite zachránia. Veď diskutovať na tému „Zmeny v spoločnosti sú rýchlejšie, než naša schopnosť adaptovať sa na ne“ alebo uvažovať s Alicou z krajiny zázrakov o tom, načo je knižka, keď nemá obrázky, prípadne si pripraviť slávnostný príhovor pri príležitosti ukončenia štúdia či rozprávať o tom, v akom okamihu som si uvedomil, že na to mám, muselo potešiť každého z nich.

Či to bolo naozaj tak, nám prezradil Michal zo IV. E: „Ráno som sa zobudil s myšlienkou, že to asi nenapíšem. Miernu nervozitu vystriedal strach z testov. Počítal som s tým, že tak ako po iné roky tam budú chytáky a našli sa aj otázky, kde som si zatipoval. Témy na sloh to však vylepšili. Naozaj si bolo z čoho vybrať a mne sa najviac páčil slávnostný príhovor. Tu som sa našiel, a tak dúfam, že táto časť maturitnej skúšky dopadne dobre. A aj ostatní spolužiaci si mali z čoho vybrať.“

Ako sa žiakom darilo maturovať z angličtiny, sme zisťovali na druhý deň. Peťo a Paťo zo IV. D si myslia, že testy zo slovenského jazyka boli ťažie ako z anglického. Preto počiatočné očakávanie, napätie, trému a strach vystriedala radosť. To už prichádzajú Janka, Miška a Viktória: „My sme si zo stresu aj poplakali.“

Nemôžeme však obísť ani Richarda Kiča zo IV. C, ktorý nás vzorne reprezentoval v halovom veslovaní. Kladieme mu otázku, či nebolo ľahšie veslovať: „Určite bolo. Možno aj preto, že radšej odpovedám ústne. Aj keď mi včera išla slovenčina trochu horšie, dúfam, že to zvládnem. Mojím cieľom je zmaturovať a ísť ďalej. Na policajnú akadémiu. Ale určite sa budem venovať aj športu. Na školu však nezabudnem, pretože okrem vzdelania a príležitosti rozvíjať športový talent som tu našiel aj svoju lásku.“

K priebehu externej časti maturitnej skúšky sa vyjadrila aj Mgr. Eva Budová, predsedníčka predmetovej maturitnej komisie pre slovenský jazyk a literatúru: „Maturity boli pripravené veľmi zodpovedne a žiaci pracovali usilovne a s rešpektom. Dúfam, že sa im maturita vydarí dobre a že s odvahou nastúpia do ďalšej školy – školy života. Všetkým prajem mnoho úspechov, aby si našli v živote miesto, na ktorom budú šťastní.“ A k prianiu sa pripájame aj my.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová                                               Foto: Dominika Neuschlová, III. A

Gabriela Kinčoková, III. B

Alexandra Sekerešová, III. B