Sto rokov od ukončenia I. svetovej vojny si na SOŠ IT,  Tajovského 30, Banská Bystrica pripomenuli odhalením pamätníka a pietnym aktom

Sto rokov od ukončenia I. svetovej vojny si na SOŠ IT, Tajovského 30, Banská Bystrica pripomenuli odhalením pamätníka a pietnym aktom

„Celý svet si 28. júla pripomenie prvý veľký svetový konflikt, ktorý spôsobil zánik mnohých veľkých štátnych útvarov a dal podnet na vznik nových štátov v Európe. Bol to ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918. Odohrával sa prevažne v Európe, no zasiahol aj Afriku, Rusko či Blízky východ.“

Sto rokov od ukončenia I. svetovej vojny sme si pripomenuli aj v Strednej odbornej škole informačných technológií na Tajovského 30 v Banskej Bystrici odhalením pamätníka venovanému obetiam prvej svetovej vojny. Práve na mieste, kde sídli naša škola, sa nachádzal vojnový cintorín z obdobia prvej svetovej vojny.  Z tohto dôvodu sa tu už pred 11:00 hod. zhromaždili žiaci, učitelia a členovia vedenia školy Ing. Miriam Popovičová, zástupkyňa riaditeľa školy pre TV a Ing. Blažej Rybár, zástupca pre technicko-ekonomické činnosti.

Svojou účasťou nás poctil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Ján Lunter, ktorý tento slávnostný akt otvoril položením vencov k pomníku a  pripomenul, že na tomto mieste je  pochovaných 487 vojakov rôznych národností. Vo svojom príhovore vyjadril radosť nad tým, že sú to práve  mladí ľudia, ktorí budú niesť odkaz ďalším generáciám, aby sa podobné hrôzy už neopakovali.

Pamiatke obetiam prvej svetovej vojny sa poklonil aj MUDr. Ján Nosko, primátor mesta Banská Bystrica, ktoré spolu s Ministerstvom vnútra SR bolo iniciátorom  realizácie tohto monumentu. Všetkým prítomným pripomenul, že dejepis a  dejiny ľudstva sú svedectvom toho, že ľudstvo je nepoučiteľné a práve  z nich vieme, že obdobie vojen strieda obdobie mieru.  „My, ľudia, sme  súčasťou pokoja alebo nenávisti a všetko závisí od toho, či  dokážeme tolerovať svoje nálady alebo  sme agresívni. Stačilo 100 rokov, aby zmizol cintorín obetí tých, ktorí za nás bojovali. Veď  oni tiež mali svoje sny, ktoré stratili. Z týchto skutočností by sme sa mali poučiť aj vďaka nim a je len na nás, či nasledujúce storočie bude bez vojen, alebo sa to otočí. Všetci však chceme žiť v pokoji a mieri.“

Za príležitosť zrealizovať toto dielo poďakoval aj  Martin Jánoš, autor pomníka, ktorý tiež vyslovil nádej, že sa  podobné tragédie už opakovať nebudú.

Slávnostný ráz celému podujatiu dal aj umelec doc. Mgr. art. Adam Marec, ArtD., pedagóg  Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, svojou hrou na gitaru.

Nakoniec Ing. Ján Lunter, predseda BBSK, všetkým poďakoval za účasť a zároveň ich pozval na  odhalenie ďalšieho pamätníka, ktoré sa konalo 11. 11. 2018 v Banskej Bystrici, časť Majer. Bezprostredne po ukončení sa vyjadril, že je veľmi rád, že sa tento pomník postavil, pretože pripomína hroby tých, ktorí za nás bojovali a ktoré sme zneuctili a pošliapali. Tento moment nás vracia tam, kde máme byť,  a pripomína nám, že si máme ctiť úsilie našich predkov a ich obete životov pre našu budúcnosť.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová                                Foto: Mgr. art. Peter Lukáč

a meniny má Lesana