Dokážu si absolventi strednej školy efektívne riadiť  svoje finančné zdroje?

Dokážu si absolventi strednej školy efektívne riadiť svoje finančné zdroje?

Aj toto je súčasťou vzdelávania žiakov v oblasti finančnej gramotnosti nielen na stredných, ale aj základných školách. Minulý týždeň klientski manažéri pošty zo IV. B absolvovali workshop s oblastnou vedúcou OVB, Ing. Janou Crmanovou, ktorý bol zameraný na získavanie zručností v oblasti finančnej gramotnosti.

Následne, 13. februára 2019, žiaci IV. B a IV. E privítali opäť  medzi sebou ďalších jej dvoch kolegov, Ing. Michala Kováča a Juraja Adama, ktorí pricestovali až z Lučenca. Počas jednej vyučovacej hodiny sa snažili žiakom formou príkladov sprostredkovať čo najviac informácií, ktoré im pomôžu  zvýšiť finančnú gramotnosť, teda schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom finančne zabezpečiť seba a svoju domácnosť.

O priebehu tejto aktivity už porozpráva priama účastníčka Andrea Zemánková zo IV. E:  Na začiatku sa nás títo dvaja sympatickí páni pýtali, či už niekto z nás absolvoval nejakú  brigádu,  prečo sme sa rozhodli chodiť na brigádu a kde sme pracovali. Dozvedeli sme sa, že prvým krokom k  finančnej gramotnosti je zarobiť peniaze. To ako a koľko ich zarobíme  sa odvíja hlavne od nášho vzdelania, pracovnej náplne, ale tiež  kraja,  v ktorom sa nachádzame. Väčšina ľudí chodí do práce len preto,  aby zarobili peniaze na živobytie. Ráno sa zobudia s pocitom, že musia ísť do práce,  odpracujú si určitý počet hodín a odchádzajú domov.  Podľa štatistík až 85 % ľudí na Slovensku práca nebaví a robia ju ako povinnosť na prežitie. V práci nejde o to, čo je zlé alebo dobré,  ale o to, čo nám vyhovuje. Ľudia chodia do práce, lebo chcú peniaze, následne odvádzajú dane a poplatky na živobytie a až nakoniec prichádzajú na rad sny. Pán Juraj Adam nám definoval jednu dôležitú otázku, ktorú kladie uchádzačovi, keď sa chce zamestnať v jeho firme a to:  ,,Kým by ste sa chceli v živote stať?“. Porozprávali nám aj o tom, že chudoba je z  väčšej časti iba spôsob myslenia. Človek, ktorý zarobí 500 € a minie 500 €, je v podstatne chudobný,  pretože si nedokáže nič nechať ako svoju finančnú istotu a rezervu. Tiež  človek, ktorý zarobí 5000 € a minie 5000 €, je na tom rovnako ako on.  Preto hneď, ako nám príde výplata, by sme si mali časť peňazí odložiť. Pretože keď si povieme, že si  odložíme, to,  čo nám zvýši, nikdy nám nezvýši a budeme žiť od výplaty k výplate. Dozvedeli sme sa aj to, že existuje stránka www.cenastatu.sk,  kde nájdeme všetko, čo sa týka odvodov, daní a všetkého, čo je spojené s financiami. Rozprávali sme sa aj o samostatne zárobkovo činných osobách, rozdelili sme si to na tri dôležité subjekty pre nás a to peniaze, čas a príjem.  Ako SZČO máme čiastočne moc nad peniazmi, pretože z druhej časti nám ich určuje trh. Čas si určujeme sami, ale určuje nám ho aj trh.  Vysvetlili sme si to na príklade stolára, ktorý vyrába stôl. Keď bude stôl vyrábať tri dni a sused o 200 m ďalej dva dni, zákazníci si vyberú toho, kto im to  vyrobí skôr. Dostali sme sa aj k podnikateľom, pretože, povedzme si,  kto z nás by nechcel mať vlastný podnik s predstavou, že sedíme na stoličke v krásnej kancelárií a popíjame si kávičku, a všetko ide samé, a nám tečú na účet peniaze? Každý podnikateľ začína podnikať s určitou víziou. Podnikateľov delíme na dva typy, a to podnikateľ,  ktorý podniká iba pre peniaze a ten,  ktorý sa snaží zanechať za sebou nejaký odkaz. Podnikateľ,  ktorý podniká iba pre peniaze, sa zameriava iba na zisky,  snaží sa pre seba zabezpečiť pohodlie a luxus. Podnikateľ,  ktorý nepodniká len pre peniaze, vo firme vytvára systém riadenia. Snaží sa vychovať  tím ľudí lepších, ako je on sám,  aby si bol istý,  že podnik dokáže fungovať aj v jeho neprítomností a nerozpadne sa ako domček z karát. Pekným príkladom je McDonald.  Aj napriek tomu,  že zakladateľ už nežije,  jeho reťazce dodnes fungujú. Nakoniec sme sa dostali  aj k investíciám, kde   zo  začiatku ide iba o výdaj a neskôr aj o príjem. Investovanie často ľudí desí,  boja sa riskovať a preto si povedia,  že to pre nich nie je. Základnou vecou v investovaní je určenie si toho,  do čoho investovať. Veľa ľudí investuje zle a keď sa im investícia nepodarí, viac to neskúšajú. Všetci sme dnes získali množstvo užitočných informácií a sme vďační, že nám škola vytvára priestor aj pre získavanie takýchto zručností.“

Atorka: Bc. Vlasta Vilhanová a Andrea Zemánková zo IV. E

Foto: Mgr. art. Peter Lukáč