Osobný predaj v predajni mobilného operátora 4ka

Posledným nástrojom marketingovej komunikácie je osobný predaj. Techniky osobného predaja a svoje manažérske zručnosti sme si v tomto školskom roku vyskúšali nielen pri predaji karty Europa, ale aj v predajni mobilného operátora 4ka.

Pred samotným predajom sme absolvovali „školenie“, resp. rýchlokurz úspešného predajcu, ktorý nám prišiel zrealizovať Senior biznis tréner  Peter Belko zo spoločnosti SWAN, ktorá prevádzkuje 4ku. Poskytol nám základné informácie o mobilnom operátorovi 4ka. Dozvedeli sme sa, že je to prvý slovenský operátor a jeho hlavnou výhodou je bezkonkurenčne nízka cena, neobmedzenosť a tiež sme si utvrdili fakt, že 4ka je hlavne dátový operátor. Získať a vedieť poskytnúť informácie o spoločnosti je dôležité, no my, ako ich budúci predajcovia, sme sa museli oboznámiť aj s ponukou služieb, aby sme vedeli, čo vlastne zákazníkom ideme predávať. Naším cieľom bolo svojimi komunikačnými zručnosťami  a dobrou prezentáciou  služieb priviesť zákazníka do predajne mobilného operátora 4ka s cieľom zakúpiť si mobilnú SIM kartu v hodnote 4 € s kreditom 4 €. Bonus, ktorý mohol zákazník získať len od nás, bol viac než lákavý. Ak si zákazník SIM kartu zakúpil od nás, dostal ako darček 11GB dát úplne zadarmo. Verili sme, že práve tento fakt bude rozhodujúcim faktorom pri presviedčaní návštevníkov nákupného centra. Hneď po tom, ako sme získali všetky dôležité informácie, sme si predaj SIM karty aj vyskúšali. Modelovú situáciu predviedli spolužiačky Emka a Saška a formou  krátkej  ukážky  osobného  predaja sme si zopakovali všetko, čo sme sa naučili. Naše majsterky OVY a lektor nás upozornili na chyby a s odhodlaním sme vykročili do nákupného centra Europa v Banskej Bystrici. Školenie sme mali za sebou a nás čakala  tá náročnejšia časť, ktorá nebola už len modelovou situáciou. V obchodnom centre Europa nás už čakali zamestnanci  jednej  z pobočiek 4ky.  Rozdelení do dvojíc sme niekoľko hodín ponúkali služby  mobilného operátora po celom nákupnom centre. Nie všetci oslovení nás boli ochotní vypočuť, no aj tak sa našlo veľa, predovšetkým mladých ľudí, ktorých naša ponuka oslovila a SIM kartu si išli zakúpiť. Samozrejme k nej dostali aj spomínaný bonus, veď kto by takú možnosť odmietol. Podarilo sa nám predať 17 SIM kariet, čo bol naozaj veľký úspech. Opäť sme mali za sebou deň plný zážitkov, ale aj nových skúseností a odborných zručností. Aj keď začiatky boli rozpačité, všetci  sme sa veľmi snažili a výsledok stál za to. Ďakujeme mobilnému operátorovi 4ka za poskytnutú možnosť, ktorá snáď nebola posledná.

Autorka: Simona Mesarkinová, III. E    Foto: Mgr. art. Peter Lukáč a žiaci III. E

a meniny má Jaroslava