Máme umelecké črevo

Nadpis vystihuje to, čo predviedol tím našich žiačok s projektom V. Ž. na celoslovenskom finále medzinárodnej súťaže Máš umelecké črevo? Pod ideovým vedením Frederiky Lukáčovej (IV. A) pripravili Paulína Vӧrӧsmartyová (II. B), Natália Laubertová (II. A) a Katarína Žiaková (IV. A) zvukovú inštaláciu vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Témou tohto ročníka bolo „Zbieranie“. Žiačky nahrali výpovede ľudí zaznamenané ako mozaika informácií o človeku, ktorého predtým nepoznali. Audionahrávky zneli z viacerých mobilných telefónov umiestnených v rohu výstavnej miestnosti.

1. Ž. stretávali na ulici, ako ukazoval okoloidúcim rukou napísané básne/texty. Chceli sa o ňom dozvedieť viac, vizuálne to spracovať a takouto cestou tiež upozorniť na problematiku inakosti a ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Okrem spomínanej audioinštalácie vytvorili projekt na Startlabe a instagramový profil: kniha.vladkozeleznak. Tam je možné vidieť proces vzniku a prispieť na tvorbu knihy, ktorá je maturitným projektom Frederiky Lukáčovej na tému Dizajn publikácie. Vo virtuálnom priestore má kniha úspech, autorka už ručne zviazala a distribuovala viacero kusov.

S projektom V. Ž. sa žiačky umiestnili na 1. mieste, získali putovnú sošku, diplomy a vecné ceny. Projekt bude súčasťou výstavy víťazov národných kôl z Čiech, Maďarska a Poľska. Víťazkám srdečne gratulujeme.

autorka textu: Marianna Mlynárčiková

a meniny má Juraj