Casting bridges 2019

Žiaci odboru grafik digitálnych médií majú každý rok možnosť zúčastniť sa workshopu vysokých teplôt, a to vďaka spolupráci s Katedrou sochárstva na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Workshop bol tento rok dvojtýždňový, čiže traja účastníci z našej školy mali dostatok času spracovať svoje nápady od návrhu až po výsledok. Tí, ktorí prejavili záujem, mohli pracovať s hlinou, glazúrou a polystyrénom. Šamotová hlina je materiál, ktorý potom naglazovaný vypaľovali v drevopeci až na 1300 stupňov a skúšali aj starú japonskú techniku RAKU. Polystyrén sa používa ako „prestupný“ materiál, ktorý sa v procese odlievania do kovu zmení na liatinový objekt.  Žiaci experimentovali a podarilo sa im vytvoriť viacero veľmi zaujímavých artefaktov, čo skonštatovali aj tamojší pedagógovia. Zároveň mali možnosť prežiť atmosféru medzinárodného workshopu vo vysokoškolskom umeleckom prostredí. Vrcholom podujatia bolo samotné odlievanie z liatiny z vysokej pece. Hoci atmosféru možno sprostredkujú fotografie, najlepšie je to zažiť na vlastnej koži.

Zúčastnení žiaci: Natália Laubertová III. A, Peter Kyseľ III. A, Lukáš Páterek III. B

Zúčastnení pedagógovia: Marianna Mlynárčiková, Ján Glončák

Autorka príspevku: Marianna Mlynárčiková