Študijne oddelenie: 048/4341 222
Halloween na SOŠ IT

Halloween na SOŠ IT

Halloween je slovo prevzaté z anglického výrazu „AllHallows'Evening", čo znamená predvečer všetkých svätých. Dnes ho poznáme ako komerčný sviatok, má však pohanský pôvod u Keltov. V dávnych časoch sa Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a dúfali, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji. Neskôr, v období vlády katolíckej cirkvi, okolo roku 835, chcel pápež Gregor IV. zamedziť sláveniu pohanských sviatkov, a tak sa z keltského Samhainu stal „Sviatok všetkých svätých".

Už šiestykrát sa na našej škole 28. októbra učilo tak trochu inak. V halloweenskom duchu sa žiaci a niektorí učitelia prezliekli do masiek, a tak ste namiesto Majky videli bosorku, namiesto Janka sedel v lavici duch či iná príšerka... Počas vyučovania  naše príšerky urobili sprievod v čele s „párty žiačkami“ zo IV. E, ktoré tancovali pri svojom prenosnom repráku a s pani učiteľkou Ing. Hukelovou. Spev, hluk, piskot a hlavne dobrá nálada nechýbali a na záver odborná porota vyhodnotila viaceré masky a odovzdala im ceny.

Prvé miesto obsadili Medúza a Ľadová kráľovná, avšak víťazmi sme boli všetci. V tento strašidelný deň sme mali možnosť stretnúť množstvo rôznorodých masiek. Napríklad Troch KFC kráľov, českého turistu, komunistu s vlajkou, Pikačua, niekoľko jednorožcov a nesmieme zabudnúť na Pána podnikateľa. Tento deň bol o vymieňaní úsmevov.

Tešíme sa aj o rok.

Autorky: Alexandra Horváthová, Mária Šipulová, IV. E

 

Dnes je
08.06.2023
a meniny má Medard
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.