Študijne oddelenie: 048/4341 222
Štvrtákom pri rozhodovaní sa čo ďalej pomohol aj test profesijnej orientácie

Štvrtákom pri rozhodovaní sa čo ďalej pomohol aj test profesijnej orientácie

Na internete sa píše, že ľudia, ktorí poznajú svoj typ osobnosti a robia prácu, ktorá ich baví, majú v priemere o 60% vyšší plat ako ostatní pracujúci. Preto je dôležité poznať typ svojej osobnosti. A práve na tento účel sú vypracované testy profesijnej orientácie pre žiakov štvrtého ročníka. Tí, ktorí sa naozaj chcú rozhodnúť správne, alebo sami nevedia posúdiť, čo by ich v budúcnosti zaujímalo, sa prihlásili na testovanie, ktoré vo štvrtok 4. 11. 2021 v zborovni učiteľov Strednej odbornej školy informačných technológií v Banskej Bystrici zrealizovala školská psychologička Mgr. Monika Súlovcová z Centra pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie  v Banskej Bystrici. Cieľom profesijnej orientácie žiakov stredných škôl bolo  odporučiť im  pomocou  testov odborné profesijné zameranie alebo zameranie vysokoškolského štúdia, ktoré vzhľadom na osobnostné predpoklady umožní ich profesionálnu sebarealizáciu. Súčasťou profesijnej orientácie je psychologická diagnostika zameraná na zistenie úrovne inteligencie a špeciálnych schopností, kognitívnych funkcií,  osobnostných vlastností, motivácie a profesijných záujmov.

A aké majú žiaci očakávania?

Laura Môcová, grafička digitálnych médií zo IV. A, stále nevie, či študuje ten správny odbor, ktorý by ju v budúcnosti napĺňal, nevie sa ani rozhodnúť,  či pôjde študovať  na vysokú školu, alebo pracovať. Verí však, že testy jej ukážu, ktorým smerom sa uberať a uľahčia jej toto rozhodovanie.

„Stále uvažujem nad tým, čo by som asi tak chcel robiť. Už dlhší čas uvažujem o svojom budúcom smerovaní v nejakej bezpečnostnej zložke. Teda, rád by som študoval na Policajnej akadémii v Bratislave. Keď sa naskytla takáto možnosť, rád som ju využi. Som zvedavý,  či mi to vyjde aj podľa profesijných testov,“  povedal Teodor Parobek, pracovník marketingu zo IV. E. A čo od týchto testov očakáva jeho spolužiačka Tatiana Vozárová? „Na testy som sa prihlásila, lebo som chcela zistiť, aká profesia je pre mňa vhodná. Som veľmi zvedavá, aký výsledok sa v decembri dozviem. Na vysokej škole plánujem študovať ekonomiku a manažment a zaujíma ma, či je tento smer pre mňa vhodný. Som rada, že nám naša škola umožnila otestovať svoju osobnosť a myslím si, že mnohým žiakom výsledky testov pomôžu pri rozhodovaní sa, akou cestou sa po strednej škole majú vydať.“ 

O dôvode, prečo sa tohto testovania zúčastnili, nám povedali aj ďalší:  „Na testy som sa prihlásila preto, že sama ešte nemám jasnú  predstavu o svojej budúcnosti. Viem, že na vysokú školu chcem ísť, no rada by som objavila také to moje poslanie, za ktorým by som sa mala vydať. Prácu, v ktorej by som sa dokázala rozvíjať a bavila by ma. Budúcnosť je pre mňa nesmierne dôležitá, lebo viem, že dnešná doba nie je ľahká a mnohí z nás robia reálne aj to, čo ich nebaví. Preto verím, že aspoň výsledok týchto testov mi priblíži predstavu, akým smerom by som sa mala uberať“. Tak toto sú očakávania Barbory Pántikovej zo IV. E. Aj jej spolužiačka Kristína Makovníka považuje toto testovanie rovnako za dôležité: „Od minulotýždňovej profesionálnej orientácie žiakov som očakávala konkrétnejšie upresnenie môjho budúceho uplatnenia. Chcem sa uistiť, že sa hodím na odbor, ktorý som si vybrala. Jedným z testov bol aj IQ test, na ktorého výsledky som zvedavá z dôvodu, že tieto výsledky mi môžu pomôcť s prijatím na vybranú vysokú školu. Táto školou organizovaná akcia bola podľa môjho názoru prínosná v rôznych smeroch a verím, že podobných podujatí v škole  bude určite  viac.“

To, či našim štvrtákom výsledky testov potvrdia správnosť ich rozhodnutí alebo ich navedú na úplne inú cestu, sa dozvedia až v decembri. Dovtedy si budú musieť na výsledky testov profesionálnej orientácie počkať.

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová

Foto: Demianová Alexandra

 

Dnes je
29.09.2023
a meniny má Michal(a)
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.