Študijne oddelenie: 048/4341 222
Filtrované položky podľa dátumu: marec 2017

Čaute, decká! 23. 3. 2017 sme (teda III. B a III. D) boli na školskej exkurzii v Mochovciach. Naše pocity? O ôsmej ráno sme pred školou ešte v polospánku uvideli náš autobus. Stará modro-žltá karosa. Prvý pocit? Bude to ,,sranda". Pocit číslo dva? Exkurzia do atómovej elektrárne – to bude dvojnásobná sranda.

Cesta trvala krátko, počas nej sme mali možnosť pokecať so spolužiakmi, spievať, blázniť sa. Nastal ten moment, keď sme prvýkrát uvideli komíny. Po celom autobuse sme počuli len samé ,,Aha, tam sú!", ,,Pozri sa!" Aj tí najväčší frajeri, ktorí tam boli z donútenia, sa pozreli :) (Musím uznať, že to bolo naozaj krásne a predsa... Veľa by sme nemali, nebyť tej elektrárne).

Náš ujo autobusár nás trikrát povozil po celých Mochovciach, pretože sám nevedel nájsť cestu, ale myslím si, že sme sa aspoň dobre zasmiali. Úsmevy na perách žiakov rozhodne nechýbali. Do autobusu nám nastúpil náš pán sprievodca. Ujo s veľkými fúzmi pod nosom. Mnohým z nás sa podobal na Roba Kazíka.

Vyrazili sme na obhliadku okolo areálu atómovej elektrárne. Prekvapilo ma, že sme si nemohli pofotiť okolie, ale prehliadka to bola pekná. Elektráreň je veľmi veľká, skladá sa z mnohých budov. Dozvedeli sme sa také pikošky, ako je napríklad počet zamestnancov celej elektrárne. Povedali by ste, že je to niečo vyše 4 000? My teda rozhodne nie.

Mnohých z nás sklamalo to, že sme sa nemohli ísť pozrieť do samotnej elektrárne. Myslím si, a určite nie som sama, že by to bolo veľmi zaujímavé. Ale čakali nás veľmi poučné a (podľa mňa) hlavne zaujímavé aktivity.

Naša exkurzia bola hlavne v budove Energolandu. Je to malá budova pred vstupom do samotnej elektrárne. Hneď pri príchode všetkých zaujala jedna vec. Viete, čo to bolo? Tepelné zrkadlo. Určite si poviete, že to nie je nič zaujímavé, ale opak je pravdou. Zaujalo to aj našich učiteľov. Ďalej naše kroky smerovali do stredu samotnej miestnosti. V strede miestnosti sa nachádzala hra, ktorej cieľom bolo nazbierať dostatok energie. A to všetko len tvojím skákaním. Okolo tejto hry nikto len tak neprešiel. Veľa sme sa pri nej nasmiali a zabavili. Tak trochu vyčerpaní sme si šli oddýchnuť do 3D kina, v ktorom nám premietli krátky, 10-minútový film o vývoji našej planéty. Myslím si, že to bol veľký zážitok pre všetkých, ktorí ešte nemali možnosť vidieť niečo podobné, ale určite aj pre nás ostatných. Oddýchnutí sme sa pobrali na zvyšok exkurzie. Čakali nás rôzne prednášky, hry a hlavne informácie, ktoré vôbec nie sú na škodu. Vedeli ste, že Slovensko spotrebuje 53,8 % jadrovej energie, 29,1 % uhlia a plynu a 2,0 % slnečnej energie? Ja tiež nie :)

Nakoniec by som povedala len toľko, že to vôbec nebola nudná exkurzia plná prednášok. Určite by ste sa na ňu mali v 3. ročníku prihlásiť. Zažijete veľa zábavy so spolužiakmi a hlavne sa naučíte mnoho nových vecí, ktoré ste doteraz nevedeli.

Autor: Gabika Kinčoková III. B

 

 

Zverejnené v Novinky a udalosti
pondelok, 27 marec 2017 11:13

Grafický design a školské projekty

logonaprax

 

GRAFICKÝ DESIGN TVORBA VIDEA

Projekty

 Školské podujatia

 

 Školksé projekty
   

Aj v tomto školskom roku patrila polovička marca už tradične štvrtákom. V 11 učebniach Pavilónu D1 sa žiaci zo všetkých piatich tried štvrtého ročníka podrobili externej časti a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky. Pätnásť z nich si vyskúšalo aj elektronické testovanie, a tak túto časť maturitnej skúšky vykonali on-line. Možno trochu skôr ako vo všedný deň prichádzali slávnostne oblečení a hneď po príchode do vstupnej haly upriamili zrak na nástenku, aby si prečítali, v ktorej učebni budú maturitnú skúšku vykonávať. A to už nastal čas, aby počas nasledujúcich dvoch dní preukázali svoje vedomosti zo slovenského a anglického jazyka.

V tomto školskom roku bude na celý priebeh maturitných skúšok dohliadať Mgr. Silvia Barcajová, celoškolská predsedníčka maturitnej komisie a zároveň aj predsedníčka maturitnej komisie pre slovenský jazyk a literatúru. Nenechali sme si ujsť príležitosť a opýtali sme sa jej na jej dojmy.

„Funkciu predsedníčky maturitnej komisie vykonávam už viac ako 10 rokov, a preto mám s touto prácou mnoho skúseností. Na vašej škole som však po prvýkrát a zatiaľ mám veľmi dobrý pocit či už z prostredia školy, alebo z prístupu vedenia školy a všetkých pedagogických zamestnancov. A je to o to príjemnejšie, že mnohých z nich som už stretla na rôznych školeniach. Čo sa týka vašich žiakov, sú snaživí a disciplinovaní. Ich reakcie na testy externej časti zo slovenského jazyka však boli rôzne. Niektorým sa zdali primerané, iným ťažšie. Nakoniec tak, ako každý rok. Určite by však prijali viac autorov, o ktorých sa učili počas štúdia. Ale zatiaľ všetci usilovne pracujú, tak uvidíme.“

A čo na to žiaci? Práve sa začína prestávka, tak sa ich opýtame. Ako prvých stretávame Ladislava a Petra zo IV. A a tu je ich reakcia: „Ťažké, iné, ako sme očakávali, veľa gramatiky, no snáď to vyjde.“ A to už prichádzajú ich spolužiaci Adam a Roman. Ich názory sú trochu odlišné: „Myslíme si, že testy sú celkom v pohode až, samozrejme, na nejaké úlohy, s ktorými sme sa potrápili.“  Roman dodáva: „Ja som nadmieru spokojný. Čaká nás ešte sloh. Dúfame, že bude diskusný príspevok alebo rozprávanie. Ale tejto časti sa až tak neobávame.“ Pridáva sa aj spolužiačka Adrianka: „Testy boli ťažkéééé, neviem, či som to zvládla. O niektorých autoroch a dielach som počula prvýkrát. Otázky boli dosť zložité, veľa literatúry. Dúfam, že ma zachráni aspoň sloh.“

Prichádzame ku skupinke žiakov zo IV. E., Peti, Jakubovi a Nike však veľmi do reči nie je. Nakoniec prehovorí Nika: „Bolo to ťažké. Už prvých päť minút sme pochopili, že to nebude jednoduché. Ešte musíme napísať sloh, ale snáď to pôjde lepšie. Prichádza Radko, ktorý práve ukončil telefonát. „Tak sa podeľ o svoje pocity aj s nami,´´ oslovujeme aj jeho.

Nemám slov, nečakal som, že to bude až také ťažké.“

Prestávka sa skončila a žiaci sa odobrali naspäť do svojich učební napísať sloh. Všetkých zaujímali témy, a tak netrpezlivo očakávali ich vyhlásenie. Tak, tieto témy žiakov určite zachránia. Veď diskutovať na tému „Zmeny v spoločnosti sú rýchlejšie, než naša schopnosť adaptovať sa na ne“ alebo uvažovať s Alicou z krajiny zázrakov o tom, načo je knižka, keď nemá obrázky, prípadne si pripraviť slávnostný príhovor pri príležitosti ukončenia štúdia či rozprávať o tom, v akom okamihu som si uvedomil, že na to mám, muselo potešiť každého z nich.

Či to bolo naozaj tak, nám prezradil Michal zo IV. E: „Ráno som sa zobudil s myšlienkou, že to asi nenapíšem. Miernu nervozitu vystriedal strach z testov. Počítal som s tým, že tak ako po iné roky tam budú chytáky a našli sa aj otázky, kde som si zatipoval. Témy na sloh to však vylepšili. Naozaj si bolo z čoho vybrať a mne sa najviac páčil slávnostný príhovor. Tu som sa našiel, a tak dúfam, že táto časť maturitnej skúšky dopadne dobre. A aj ostatní spolužiaci si mali z čoho vybrať.“

Ako sa žiakom darilo maturovať z angličtiny, sme zisťovali na druhý deň. Peťo a Paťo zo IV. D si myslia, že testy zo slovenského jazyka boli ťažie ako z anglického. Preto počiatočné očakávanie, napätie, trému a strach vystriedala radosť. To už prichádzajú Janka, Miška a Viktória: „My sme si zo stresu aj poplakali.“

Nemôžeme však obísť ani Richarda Kiča zo IV. C, ktorý nás vzorne reprezentoval v halovom veslovaní. Kladieme mu otázku, či nebolo ľahšie veslovať: „Určite bolo. Možno aj preto, že radšej odpovedám ústne. Aj keď mi včera išla slovenčina trochu horšie, dúfam, že to zvládnem. Mojím cieľom je zmaturovať a ísť ďalej. Na policajnú akadémiu. Ale určite sa budem venovať aj športu. Na školu však nezabudnem, pretože okrem vzdelania a príležitosti rozvíjať športový talent som tu našiel aj svoju lásku.“

K priebehu externej časti maturitnej skúšky sa vyjadrila aj Mgr. Eva Budová, predsedníčka predmetovej maturitnej komisie pre slovenský jazyk a literatúru: „Maturity boli pripravené veľmi zodpovedne a žiaci pracovali usilovne a s rešpektom. Dúfam, že sa im maturita vydarí dobre a že s odvahou nastúpia do ďalšej školy – školy života. Všetkým prajem mnoho úspechov, aby si našli v živote miesto, na ktorom budú šťastní.“ A k prianiu sa pripájame aj my.

 

 

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová                                               Foto: Dominika Neuschlová, III. A

                                                                                                                       Gabriela Kinčoková, III. B

                                                                                                             Alexandra Sekerešová, III. B    

 

 

 

 

 

Zverejnené v Novinky a udalosti

16. február 2017 bol pre našu školu premiérou. Prvýkrát v histórii sme sa zúčastnili krajského kola v kancelárskom písaní na počítači.

                Ja, Nikola Šimová, som s pani Ing. Hukelovou skorých ranných hodinách, keď ešte mesiac svietil nad našimi hlavami, nastúpila do vlaku. Cestovali sme do okresného mesta Lučenec.

Cesta vlakom nebola taká dlhá, ako som si myslela. Ja osobne vlaky nemám veľmi rada ,ale predsa to má svoje čaro. Obidve sme však najskôr doháňali spánok, a tak sme si nevšímali vychádzajúce slnko či jeho lúče padajúce na sneh.

Keď sme dorazili do Lučenca, na stanici sme sa stretli s ďalšími súťažiacimi z B. Bystrice. Mali sme z toho radosť, pretože by sme sa asi v tom meste stratili. Obidve sme tu boli totiž to po prvýkrát.

Súťaž sa konala v budove školy Obchodnej akadémie. Uskutočnilo sa tu krajské kolo v Spracovaní informácií na počítači. Súťažilo sa v troch kategóriách: odpis textu na rýchlosť, úprava textu korektorskými značkami, wordprocessing. Ja som školu išla reprezentovať v 1. kategórii. Keď sme dorazili do školy, mali sme sa hneď po príchode zapísať na „prezenčku“. Pri zápise každému súťažiacemu rozdávali desiatu. Bolo to od nich milé. Hneď potom nám bolo oznámené, že máme 45 minút na tréning. Niektorí žiaci si doniesli aj vlastné klávesnice.

Presne o deviatej hodine to vypuklo. „3, 2, 1, štart!“ počuli sme a už sme sa všetci pustili čo najrýchlejšie do „ťukania“. Na 10 minút v miestnosti nastalo hrobové ticho a bolo počuť iba zvuk klávesníc. Naozaj sme sa všetci snažili, aj keď sme vedeli, že víťaz je len jeden.

V čase medzi obedom a vyhodnotením pre nás OA pripravila zaujímavú exkurziu do zrenovovanej neologickej synagógy. Táto konkrétna synagóga patrí medzi 8 najväčších na svete. Jej výstavba bola začatá už v roku 1924 a jej rekonštrukcia trvala až do konca roku 2015. Viac o tomto klenote sa dozviete na internetovej stránke. A keď budete mať cestu okolo Lučenca, určite stojí za to si ísť vypočuť výklad v nej samotnej.

Po tejto návšteve sme išli na obed, ktorý nám tiež zabezpečila OA. Hneď potom sme sa trochu prešli po Lučenci. Predsa len, nechodíme na ten smer často.

Blížil sa čas vyhodnotenia. Všetci boli v napätí, keď nás prišla riaditeľka Obchodnej akadémie oboznámiť s výsledkami a odovzdať ceny. Neumiestnila som sa síce na prvých pozíciách, ale nadobudla som množstvo skúseností a hlavne som získala motiváciu na zlepšovanie svojich administratívnych schopností.

Po oficiálnom ukončení sme s sa s pani učiteľkou ponáhľali na vlakovú stanicu, aby sme stihli najbližší spoj do Zvolena. Cesta naspäť bola už uvoľnenejšia, lebo sme vedeli, že po celom dni, keď sme nevedeli, do čoho ideme, cestujeme konečne domov.

Po presne desiatich hodinách sme vystúpili na vlakovej stanici v B. Bystrici. Všetok stres bol oficiálne preč a na rad prišla únava.

                Tento deň som si užila a s pani učiteľkou Hukelovou sme sa aj niečo nové naučili. Kto vie, možno o rok to skúsim znovu, alebo možno dám priestor mladšiemu ročníku, nech si to vyskúšajú aj oni. Každopádne, nič nie je nemožné a myslím si, že raz niekto aj z našej školy obsadí prvé miesto v tejto súťaži. Som rada, že som v histórii našej školy prvá, ktorá sa tejto súťaže zúčastnila.

 

 

Zverejnené v Novinky a udalosti
pondelok, 13 marec 2017 14:31

APONet

APONet je centralizovaný front-office systém s vysokou dostupnosťou využívaný na všetkých pobočkách Slovenskej pošty, a.s., ktorý sa používa na vyše 1500 pobočkách poštovej siete a jeho demoverziu používa na vyučovanie odborných činností aj SOŠ IT v Banskej Bystrici.

Prvá fáza projektu APONet bola realizovaná v prvej polovici roku 2008. Následne bolo realizovaných viacero etáp rozširovania funkcionality systému APONet, najmä v rokoch 2009 – 2010. Súčasťou týchto etáp bola napr. migrácia dát z existujúceho decentralizovaného riešenia pre poštový front-office do centralizovaného riešenia systému APONet, ako aj plná automatizácia všetkých pôšt v SR a ich napojenie na IS APONet.

V súčasnosti zabezpečuje Plaut Slovensko, s.r.o. prevádzku tohto business critical systému na základe servisnej zmluvy v režime vysokej dostupnosti 24/7 a priebežne realizuje mnohé zmenové požiadavky, čím sa výrazne rozširuje funkcionalita systému.

APONet Bankový Modul je ako modul súčasťou informačného systému APONet. Jeho primárnou funkciou pre klientov Poštovej banky je poskytovanie všetkých bankových služieb v rámci siete pobočiek Slovenskej pošty, a.s.

Prvá fáza projektu APONet BM bola realizovaná v roku 2010, následne bolo v rokoch 2010 až 2014 realizovaných viacero etáp rozširovania existujúcej funkcionality, ktorých súčasťou bolo napr. rozšírenie základných bankových operácií o funkcionality Platobného styku, otvorenia Vkladných knižiek, Podnikateľských a osobných účtov a Termínovaných vkladov vrátane operácií nad nimi, Transformácie balíčka k účtu a Úverov.

pondelok, 13 marec 2017 14:29

OMEGA – podvojné účtovníctvo

Program OMEGA – podvojné účtovníctvo je ideálne riešenie pre efektívne vedenie účtovnej agendy vo firme. V programe používatelia s prehľadom zvládnu spracovať všetky dôležité evidencie – DPH, daňové priznania, skladové hospodárstvo, fakturáciu, maloobchod a predaj cez registračné pokladnice, evidenciu dlhodobého a krátkodobého majetku, cestovné príkazy, jazdy a ďalšie. Nemusia sa obávať ani legislatívnych noviniek – zmeny v legislatíve sú do programu vždy načas zapracované.  

Prácu v programe zjednodušujú a uľahčujú skvelé funkcie ako automatické zaúčtovanie a predkontácie, vďaka ktorým pracujú rýchlejšie a bez zbytočných chýb. Program je prehľadný,  jednoducho sa ovláda a používateľom poskytuje dostatočné pohodlie pre rýchle a presné spracovanie účtovníctva. 

pondelok, 13 marec 2017 14:28

ALFA plus – jednoduché účtovníctvo

Program ALFA plus je moderný účtovný softvér pre každého, kto potrebuje viesť jednoduché účtovníctvo, zjednodušenú daňovú evidenciu, skladové hospodárstvo alebo predáva cez registračnú podkladnicu a fiskálny modul.

V programe používatelia ľahko a rýchlo spracujú všetky dôležité ekonomické agendy: jednoduché účtovníctvo, obchod, faktúry, objednávky, sklad, evidenciu DPH, daňové priznania, evidenciu majetku, knihu jázd a cestovné príkazy alebo vystavia príkazy na úhradu.

štvrtok, 09 marec 2017 12:28

Kritériá na prijatie SOŠ IT 2020/2021

 Ak sa Vám súbor nezobrazí na prvý krát skúste prosím refreshnúť webstránku.

 

Zverejnené v Pre uchádzačov
pondelok, 06 marec 2017 13:35

Vyskúšali sme si osobný predaj

Učivo tretieho ročníka pracovníkov marketingu je priam predurčené na praktické činnosti. Hneď po tom, ako žiaci predstavili svoj program na vytváranie dobrých vzťahov s verejnosťou, si mohli vyskúšať aj osobný predaj. A to nielen pri predaji personalizovaného kalendára v spoločnosti Colorgrafik, s. r. o., ale aj formou predaja Easy kariet v akciovej spoločnosti Telekom.

Skôr ako oslovili skutočných zákazníkov, mali možnosť vyskúšať si techniky predaja formou workshopu, ktorý s nimi zrealizoval Ing. Ján Krchňavý, konateľ spoločnosti Excell, s. r. o. Po krátkej prezentácii, ktorú si pripravili žiaci a prostredníctvom ktorej prezentovali svoje vedomosti z oblasti osobného predaja, im prezradil niekoľko užitočných rád. Potom si žiaci formou súťaže vyskúšali predaj troch produktov s presne stanovenými podmienkami predaja. Tri dvojice žiakov, z ktorých jeden bol v úlohe predajcu a druhý zákazníka, sa snažili čo najlepšie prezentovať svoje praktické zručnosti pri realizácii techniky predaja predavača v pultovej predajni. A tak sa podarilo predať letenku s cenovým limitom 400 € na mesiac marec za 740 € s odletom už v nasledujúcu sobotu. Žiaci si tak vyskúšali osobný predaj a aj sa zabavili. A čo viac, tí, ktorí získali najviac bodov od svojich spolužiakov, majsteriek OV a Ing. Jána Krchňavého, získali vecnú cenu, ktorou bol dáždnik od spoločnosti Telekom, a. s.

Výhercami sa stali Danielka Micháliková a Jakub Mišáni, ktorého vyjadrenie si môžete prečítať: „Vyskúšať si techniky predaja som mal možnosť ako prvý predávajúci. Aj keď som nemal presnú predstavu, ako to má vyzerať, držal som v ruke zadanie, na prípravu ktorého som mal iba niekoľko minút. Cítil som sa ako v skutočnej „cestovke“. Kupujúcou bola moja spolužiačka, a tak som mal z toho celkom humornú situáciu. Hoci som predal letenku takmer o polovicu drahšie, spokojní sme boli obidvaja a spoločnosti som zarobil čosi navyše. Predaj išiel ako po masle a ja som sa o chvíľu mohol tešiť z víťazstva. Za to, že som si mohol vyskúšať predaj touto formou, ďakujem Ing. Jánovi Krchňavému. Na stretnutie s nami sa naozaj dôkladne pripravil a opäť nám poskytol množstvo užitočných informácií.“

 

Autorka: Bc. Vlasta Vilhanová

Foto: Mgr. art. Peter Lukáč

 

 

 

Zverejnené v Novinky a udalosti
Dnes je
23.12.2024
a meniny má Naďežda
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa študentských úspechov.